جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

تفاله قهوه برای گیاهان | چرا استفاده از کود قهوه بسیار رایج است؟

آیا تفاله قهوه برای گیاهان مناسب است؟ آیا بعد از نوشیدن قهوه می‌ توانیم باقی مانده آن را به طور مستقیم پای گیاه بریزیم؟ استفاده از تفاله قهوه برای خاک گلدان مناسب است؟ ما در این مقاله از کافی استور به شما می آموزیم چطور با استفاده از تفاله های قهوه گیاهان خود را بارور کنید و آن ها را  در شرایط عالی نگه دارید زیرا تماشای گیاهان شاداب و سرحال حس خوبی به ما منتقل می کند.

در کنار شما هستیم تا به سوالات و دغدغه‌ های شما در خصوص مفید یا مضر بودن تفاله قهوه برای گیاهان پاسخ دهیم. از اینکه شما نیز همراه ما هستید، به خود می‌بالیم. درصورتی که این مقاله برای شما کاربردی و مفید بود، لطفا آن را با سایر دوستان خود به اشتراک بگذارید. زیرا بسیاری از افراد از اینکه می توانند از تفاله قهوه برای گیاهان استفاده کنند، اطلاعات کاملی ندارند.

Table of Contents

تفاله قهوه؛ کودی طبیعی و ارزان قیمت

درصدد تهیه یک کود طبیعی و ارزان قیمت هستید؟ پس بدون معطلی موکاپات را از کابینت آشپزخانه خود بردارید و یک اسپرسو آماده کنید. به این ترتیب علاوه بر اینکه از طعم بی‌ نظیر و اثر محرک کافئین بهره مند می شوید، جایگزینی ارزشمند برای کودهای قدیمی و شیمیایی نیز خواهید داشت.

منتظره تا قهوه اش رو کود کنه

عناصر موجود در تفاله قهوه

تفاله های قهوه معمولا به عنوان زباله های خانگی یا در مواقعی به عنوان یک کمپوست و کودی مفید برای گیاهان شناخته می شود. پس با کمی زیرکی می توانید آن را به طور مستقیم به عنوان کود برای گیاهان آپارتمانی و یا گیاهانی که در باغچه کاشته ‌اید، مورد استفاده قرار دهید.

نیتروژن عنصری ضروری برای گیاهان

خیلی از افراد به نوشیدن قهوه علاقه دارند، بنابراین از تفاله های قهوه‌ های روزانه خود را به عنوان یک کود طبیعی استفاده می کنند، زیرا این کود مقدار نسبتا بالایی نیتروژن دارد که معمولا برای گیاهان مناسب است.

سایر عناصر مفید برای گیاهان

در دانه ‌های قهوه خام نیتروژن، گوگرد و پروتئین به میزان یازده درصد موجود است. در حین فرآیند برشته شدن، پروتئین گیاهی به طور کامل تجزیه خواهد شد. زیرا پروتئین گیاهی در برابر حرارت چندان پایدار نیست. در طی فرآیند دم کردن قهوه نیز بخش کوچکی از مواد مغذی گیاه خارج می شود. با این حال باز هم تفاله قهوه برای گیاهان مناسب است.

در تفاله قهوه مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم، نیتروژن و پتاسیم وجود دارد. گیاهان معمولا به نیتروژن نیاز دارند و تفاله های قهوه و یا قهوه دم کرده منبع مناسبی برای تامین نیتروژن گیاهان محسوب می شود. وجود نیتروژن سبب رشد بهتر برگ های گیاه و ساقه های آن می شود. ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که فقط نیتروژن قهوه برای گیاهان مناسب است، یا خواص شگفت انگیز دیگری درون تفاله های قهوه وجود دارد؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که علاوه بر نیتروژن، قهوه حاوی کلسیم و منیزیم است که هر دو این عناصر برای سلامت گیاهان مفید هستند.

کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به شما کمک می کند از گیاهان سرسبز و زیبا در محل کار و یا منزلتان برخوردار شوید. پس به نکات کلیدی و مهمی می پردازیم که چگونگی بارور کردن گیاهان با قهوه در طی تحقیقات علمی اثبات شده را شرح می دهند.

شرایط نگهداری تفاله قهوه برای گیاهان

قصد دارید از تفاله‌ های قهوه خود به عنوان کود استفاده کنید؟ ابتدا باید در مورد نحوه جمع‌ آوری کردن آن ها اطلاعات کسب کنید. زیرا چنانچه تفاله قهوه برای گیاهان به روش درستی خشک نشوند، کپک می زنند و وجود کپک در کنار خاک گلدان نه تنها فایده‌ ای ندارد، بلکه تا حد زیادی مضر خواهد بود.

اگر بعد از نوشیدن قهوه متوجه می شوید که گلدان های شما در حال حاضر نیازی به کود طبیعی ندارند، نگران نباشید زیرا می توانید تفاله‌ های قهوه را پس از خشک شدن در ظرف شیشه‌ ای یا پلاستیکی نگهداری کنید تا از آن در مواقع مناسب‌تری بهره ببرید. نگهداری تفاله قهوه برای گیاهان به عنوان کود در ظروف شیشه ای یا پلاستیکی از کپک زدگی آن نیز جلوگیری خواهد کرد. برای این کار نیاز است تفاله‌ های قهوه را در یک سطل پلاستیکی بریزید و آن را در مکانی خشک قرار دهید. همچنین لازم است هوا در آن مکان به خوبی در جریان باشد و تفاله های قهوه در مکانی که دارای رطوبت بالا است، نگهداری نشود. الک شدن تفاله های قهوه باعث افزایش سرعت خشک شدن آن ها خواهد شد. هنگامی که مقدار زیادی کود قهوه را طبق روشی که توضیح دادیم جمع آوری کردید، می توانید چند مشت از آن را در اطراف گیاه خود بپاشید.

بهره مندی از خواص قهوه برای گیاهان

شما به دو صورت می‌ توانید از خواص قهوه برای گیاهان خود استفاده کنید. یا تفاله های قهوه را به صورت صاف در زمین پخش کنید و در کنار خاک گلدان بریزید یا قهوه سرد و رقیق شده با آب را بر روی برگ گیاهان اسپری کنید. شاید فکر کنید، تفاله های قهوه چون کاملا خشک شده اند دیگر برای گیاهان مناسب نیستند، اما باید بدانید که حتی تفاله های قهوه خشک شده هنوز مقداری خاصیت اسیدی دارد و وقتی روی خاک قرار می گیرند آن را با هوموس غنی می کنند.

توجه داشته باشید که تفاله های قهوه باید به صورت صاف در زمین یا در گلدان پخش شود، دلیل تاکید بر صاف قرار گرفتن کود قهوه بر روی خاک به این خاطر است که سرعت تجزیه آن بسیار آهسته هست و در چنین حالتی اثرات کوددهی آن بهتر خواهد بود. همچنین هنگام کاشت گل ها در باغچه یا گلدان می توانید چند مشت تفاله قهوه را با خاک مخلوط کنید تا خاک گلدان شما غنی از مواد مغذی و عناصر کمیاب شود.

از کود قهوه موقع کاشت گل تو گلدون استفاده میکنه

روش کمپوست کردن تفاله های قهوه

شما می ‌توانید از تفاله‌ قهوه‌ برای گیاهان به‌ طور غیر مستقیم به عنوان کود بهره ببرید که به این روش کمپوست تفاله قهوه گفته می شود. در این روش باید تفاله های قهوه را از فیلتر جدا کنید و آن را در مکانی مناسب به صورت صاف و به شکل لایه ای نازک پخش کنید تا کاملا خشک شود. کیسه فیلتر قهوه را هم باید به تنهایی خشک کنید. زیرا اگر تفاله های قهوه درون کیسه فیلتر قرار داشته باشد و اقدام به تهیه کمپوست کنید، با کپک زدگی تفاله و فیلتر روبرو خواهید شد.

چرا قهوه تلخ می شود؟
ببینم!

قهوه سرد برای گیاهان

در بسیاری از مواقع تفاله های قهوه به شکل گلوله های نسبتا درشت روی ریشه گیاهان شما قرار می گیرد و به کندی تجزیه می شود. به همین دلیل برخی از افراد موافق استفاده از تفاله قهوه برای گیاهان نیستند. زیرا آن ها زمان مناسبی را به خشک شدن کامل تفاله های قهوه اختصاص نداده اند و کپک هایی بر روی خاک گلدان خود مشاهده کرده اند.

در چنین شرایطی بسیاری از افراد ترجیح می دهند از تفاله قهوه برای گیاهان استفاده نکنند و به جای آن از قهوه سیاه سرد شده و رقیق شده با آب برای بارور کردن و رشد بهتر گیاه خود در گلدان بهره ببرند. این روش بسیار کم هزینه و سریع است و شما به راحتی می توانید باقی مانده قهوه ساده و سیاه خود را به همراه آب پای گلدان بریزید. فقط توجه داشته باشید، قهوه شما باید بدون هیچ افزودنی باشد. پس از ریختن قهوه همراه با خامه یا شکر یا شیر پای گلدان خودداری کنید.

باقی مونده قهوه سیاه ساده رو میریزه پای گلدون ها البته با آب رقیقش میکنه

روش استفاده از قهوه سرد برای گیاهان

روش استفاده از قهوه سر برای گیاهان آسان است. شما می توانید قهوه خود را با آب به نسبت 1 به 1 رقیق کنید و از آن برای آبیاری گیاهان آپارتمانی، گیاهان باغچه و گل های بالکن خود بهره ببرید. البته توجه داشته باشید در این امر نباید چندان زیادروی کنید. پس به اندازه نصف فنجان قهوه رقیق شده با آب به مدت یک هفته برای گیاهان شما کافی خواهد بود. در غیر این صورت ریسک بیش از حد اسیدی شدن خاک گیاهان خانگی شما وجود دارد و مانع از رشد مطلوب آن خواهد شد.

قهوه؛ آفت کشی طبیعی

مجله نیچر طی سال های گذشته در مورد  قهوه به عنوان آفت کشی طبیعی گزارشی ارائه داد که در این تحقیق آزمایش محلول دو درصدی کافئین برای مبارزه با حلزون ها مفید واقع شده بود. اما لازم است بدانید، اگرچه کافئین یک آفت کش ارگانیک محسوب می شود، اما همچنان یک آفت کش بسیار سمی نیز خواهد بود و اگر در غلظت بالایی تهیه شود، بسیاری از موجودات زنده دیگر که وجودشان برای گیاهان مناسب است را نیز خواهد کشت. به همین دلیل نباید از این محلول زیاد استفاده کرد، چون برای سلامت گیاه مضر است.

ترکیب قهوه و آب؛ نابود کننده قارچ‌های مضر

همانطور که گفتیم اگر یک قهوه معمولی با نسبت 1 به 1 با آب رقیق شود، به خوبی در برابر قارچ های مضر گیاهان آپارتمانی موثر واقع می شود. همچنین کافئین برای لاروهایی که بر روی گیاه زندگی می کنند اثرات سمی دارد و آن ها را از بین می برد.

قهوه از بین برنده شته، حلزون و مورچه

دیدن شته ها بر روی گیاهان خانگی شما را ناامید کرده است؟ نگران نباشید محلول قهوه و آب برای مبارزه با شته ها نیز مفید خواهند بود و با اسپری کردن این محلول بر روی گیاهان آن ها را نابود خواهید کرد. تفاله قهوه برای گیاهان یک بازدارنده آفات طبیعی و موثر است و برای دفع آفت‌ های باغی مثل حلزون ها و مورچه ها نیز کاربرد دارد.

تفاله قهوه و کشت های ارگانیک

تفاله قهوه از آنجا که دافع حشرات است یک آفت کش طبیعی عالی و مناسب برای کشت های ارگانیک محسوب می شود. اگر به دنبال راهکارهایی هستید که از گیاهان خود بدون استفاده از محصولات شیمیایی و مضرر و آلاینده مراقبت کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقداری پودر قهوه دور گیاه خود بپاشید تا سدی غیرقابل عبور برای کرم ها و حشرات ایجاد شود.

استفاده از تفاله قهوه برای دور شدن آفت ها خیلی رایجه

تفاله های قهوه؛ دافع گربه

شاید برای شما جالب باشد بدانید که تفاله های قهوه که به عنوان کود طبیعی از آن استفاده می کنید، دافع گربه نیز هست. بسیاری از باغبانان از حفاری خاک باغچه توسط گربه ها شکایت می کنند. اگر شما هم از چنین مشکلی به ستوه آمده اید؛ بهترین کار این است که مقداری تفاله قهوه را به خاک باغچه اضافه کنید، تا گربه ها از گیاه شما دوری کنند. در استفاده از تفاله های تازه در اطراف حیوانات خانگی احتیاط کنید، در غیر این صورت ممکن است سگ وایر تریر شما آسیب ببیند.

کود قهوه و ورمی کمپوست

اگر شما درصدد ساخت کود ورمی کمپوست هستید، باید بدانید که کرم های شما تفاله قهوه را دوست خواهند داشت! شما می توانید با کود قهوه کرم های خود را تغذیه کنید، برای این کار لازم است تفاله قهوه را هر هفته به سطل ورمی کمپوست بی ‌افزایید. از اضافه کردن تفاله قهوه به صورت یکباره اجتناب کنید، زیرا اسیدیته شدن بستر می تواند کرم های شما را آزار دهد. اضافه کردن یک فنجان یا کمی بیشتر تفاله قهوه به کمپوست در هفته برای یک سطل کوچک حاوی کرم عالی است.

برای تهیه کمپوست می توانید تفاله قهوه و فیلترهای کاغذی را در سطل پلاستیکی یا ظرفی شیشه ای بریزید و دو نوع کمپوست قهوه ای و سبز تولید کنید. اگر کمپوست به رنگ سبز باشد، به این معنی است که آن غنی از نیتروژن است. سایر مواد کمپوست سبز شامل ضایعات غذا و علف های بریده شده است. کمپوست قهوه ای معمولا شامل برگ های خشک و روزنامه ها است. در نظر داشته باشید نسبت مواد کمپوست قهوه ای به مواد کمپوست سبز باید 4 به 1 باشد. همواره در نظر داشته باشید چنانچه مواد سبز زیادی داشته باشید، توده کمپوست شما بو می گیرد. پس به صورت متعادل از کمپوست سبز و قهوه ای استفاده کنید.

داره با تفاله قهوه کود مناسبی درست میکنه

تفاله های قهوه و چای

شما می توانید تفاله های قهوه را با چای نیز ترکیب کنید. 2 فنجان تفاله قهوه را به یک سطل 5 گالنی آب اضافه کنید، سپس چای را که به مدت چند ساعت یا یک شب به طور کامل دم کشیده را به آن اضافه کنید. می توانید از این معجون به عنوان کود مایع برای گیاهان باغی و یا در گلدان ها بهره ببرید. همچنین این معجون عالی برای اسپری شدن به طور مستقیم روی برگ ها و ساقه گیاهان مناسب است.

اضافه کردن نمک در قهوه چه تاثیراتی دارد؟
ببینم!

کود قهوه و حفظ آب و مواد آلی در خاک

وقتی از تفاله قهوه به عنوان کود استفاده می کنید، شرایطی را برای حفظ آب در خاک فراهم خواهید کرد. پس مجبور نخواهید بود به دفعات خاک گلدان یا گیاهان باغچه را آبیاری کنید. به این ترتیب  رشد علف های هرز کاهش خواهد یافت. ضمنا استفاده از تفاله قهوه برای گیاهان مواد آلی را به خاک اضافه می‌کند و در جهت حفظ آب، هوادهی و زهکشی عملکرد مناسبی دارد.

استفاده از تفاله‌ های قهوه و اسیدی شدن خاک

همانطور که با مطالعه این مقاله متوجه شدید، کود قهوه به عنوان کودی طبیعی و مفید علاوه بر گیاهان گلدانی و آپارتمانی حتی برای باغچه سبزیکاری شما نیز مناسب و قابل استفاده است. فقط باید قبل از استفاده از این نوع کود شناخت مناسبی از گیاه خود داشته باشید.

چنانچه گیاهان شما خاک قلیایی را دوست داشته باشند، با اضافه کردن تفاله های قهوه موجب آسیب به گیاه خود خواهید شد. اما در مقابل، برخی از گیاهان خاک اسیدی و غنی از هوموس را دوست دارند، پس استفاده از تفاله‌ های قهوه به عنوان کود برای آن ها بهترین گزینه است. ضمنا تفاله قهوه فقط کمی اسیدی است اما تفاله قهوه تازه (دم نکرده) اسید بیشتری دارد.

استفاده از تفاله قهوه چون اسید کمتری داره

تفاله های قهوه و گیاهان گلدانی

اگر در باغچه یا گلدان شما زنبق، اسطوخودوس و پیچ امین الدوله، ادریسی، خرزه هندی و زغال اخته کاشته شده می توانید از قهوه برای رشد بهتر گیاه خود استفاده کنید، زیرا آن‌ها با خاک اسیدی کاملا سازگار هستند.

تفاله های قهوه و صیفی جات

با خیال راحت از تفاله قهوه برای گیاهان و سبزی ها و صیفی جاتی مثل جعفری، شوید، فلفل، ریحان، سیر، تمشک استفاده کنید. همچنین تفاله های قهوه برای کلم، سیب، خربزه، خیار، ذرت، کدو تنبل، کدو سبز، بادمجان، سیب زمینی و سیب زمینی شیرین، هویج، تربچه، شلغم، ریواس مناسب هستند.

تفاله های قهوه و درختان میوه دار

اما به یاد داشته باشید کود قهوه برای برخی از درختان میوه دار مناسب نیست و ممکن است آن‌ ها آسیب ببینند، به خصوص اگر خاکستر یا آهک نیز به آن اضافه شود. همچنین لازم به ذکر است که تفاله های قهوه برای گیاهانی مثل یونجه و شبدر مناسب نیستند. از تفاله قهوه روی نهال ها یا گیاهان بسیار جوان استفاده نکنید، زیرا کافئین می تواند رشد آنها را متوقف کند.

به منظور شناخت بهتر شما در مورد گیاهانی که در خاک اسیدی بهتر رشد می کنند، در اینجا لیستی تهیه کرده ایم که با اطمینان خاطر بدانید که از کود قهوه برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید و برای چه گیاهانی مجاز به استفاده از کود طبیعی قهوه نیستید.

مناسب:

 • بنفشه آفریقایی
 • بلوبری
 • آزالیا
 • ارکیده
 • آماریلیس
 • بگونیا
 • سیکلامن
 • ادریسی
 • آناناسیان
 • گاردنیا
 • سنبل ها
 • حنا
 • سرخس
 • گل رز

نامناسب:

 • گل کوکب کوهی
 • خنجری
 • اسطوخودوس
 • گل ماداگاسکار (پریوش)
 • پوتوس
 • رزماری
 • سیکاس رولوتا
 • گیاه عنکبوت
 • گیاه مار
 • ساکولنت و کاکتوس
 • یوکا
 • گوجه فرنگی
تفاله قهوه میخره برای رشد بهتر گلدونا

سوالات متداول در مورد استفاده از تفاله قهوه برای گیاهان

در ادامه این مطلب سوالات متداولی را مطرح می کنیم که به شما نیز کمک می کند تا شناخت بهتری در مورد استفاده از تفاله قهوه برای گیاهان به دست آورید.

آیا تفاله قهوه برای گل رز مفید است؟

گل رز گل ظریفی است که هر از چند گاهی به کود دهی نیاز دارند. به منظور کوددهی شما می ‌توانید از تفاله ‌های قهوه به‌ عنوان کود برای گل ‌های رز خود استفاده کنید. اما شرط استفاده از این نوع کود اعتدال در استفاده از آن است، زیرا در صورت استفاده بیش از حد، نیتروژن بالا موجود در قهوه گل‌های شما را می ‌سوزاند.

کدام گیاهان تفاله قهوه را دوست ندارند؟

علاوه بر مواردی که بیان کردیم برگ خردل، چمن لولیوم، مارچوبه سرخسی و شمعدانی تنها چند نمونه‌ از گیاهانی هستند که تفاله قهوه را دوست ندارند. پس همواره به یاد داشته باشید این گیاهان در خاکی که حاوی تفاله ‌های قهوه یا قهوه رقیق شده با آب است، به خوبی رشد نمی‌کنند.

چگونه از تفاله قهوه برای گیاهان استفاده کنیم؟

همانطور که گفتیم تفاله های قهوه را باید به صورت لایه ‌ای نازک روی خاک باغچه یا گلدان بریزید. ضمنا توجه داشته باشید که کود قهوه حداقل چند سانتی متر با ساقه گیاه فاصله داشته باشد تا از آسیب دیدن ریشه ها جلوگیری شود.

قهوه خوشمزه‌اس؛ تفاله‌اش هم مفید!

سخن پایانی

در این مطلب در مورد کاربرد تفاله قهوه برای گیاهان توضیحاتی ارائه دادیم. امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. اگر شما هم از کود طبیعی قهوه برای گیاهان خود در گلدان یا باغچه استفاده کرده اید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید. مطالعه نظرات شما برای ما امری ارزشمند و کمک کننده است و می توانیم تولید محتوا بهتری برای شما داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

سبد خرید
فروشگاه
لیست علاقه مندی ها
0 مورد سبد خرید
حساب من